Fundacja Anny Dymnej MIMO WSZYSTKO: „Kochaj MIMO WSZYSTKO”

16 maja 2016 roku odbyło się wyjątkowe spotkanie w ramach działającego przy uczelni Ignacjańskiego Centrum Wolontariatu. Zaproszonym gościem była Katarzyna Walaszak – kierownik Biura Młodych Fundacji „Mimo Wszystko” Anny Dymnej. Pomoc, jaką Fundacja udziela dorosłym osobom niepełnosprawnym intelektualnie jest nieoceniona. W Radwanowicach prowadzi ośrodek terapeutyczno-rehabilitacyjny „Dolina Słońca”, a w  Lubiatowie Warsztat Terapii Zajęciowej dla mieszkańców gminy Choczewo. Ponadto funkcjonuje Teatr Radwanek, którego aktorami są mieszkańcy Schroniska dla Osób Niepełnosprawnych Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach oraz podopieczni Warsztatów Terapii Artystycznej. Niebagatelną inicjatywą Fundacji jest również coroczny Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”.

Słuchacze wykładu otwartego prowadzonego przez Katarzynę Walaszak wysłuchali z wielkim zainteresowaniem również na tematu projektu Fundacji „Mimo Wszystko” Anny Dymnej jakim jest Akademia Odnalezionych Nadziei. Opieką obejmowane są osoby niepełnosprawne, które nie posiadają odpowiednich środków dla rozwoju umiejętności i talentów. Projekt ten, ma ca celu urzeczywistniać fundamentalną ideę Fundacji jaką jest wyrównywanie szans pomiędzy osobami niepełno- i pełnosprawnymi, tak by (szczególnie ci pierwsi) mogli wykorzystywać swój twórczy potencjał. Dzięki Akademii Odnalezionych Nadziei finansowane są stypendia, zakup komputerów, innych pomocy naukowych, opłata czesnego w szkołach, na wyższych uczelniach – tak by osobom skrzywdzonym przez los pomóc stać się ludźmi aktywnymi zarówno w sferze zawodowej, jak i społecznej.

Poznaliśmy również tajniki przygotowywania programu telewizyjnego Spotkajmy się, który kierowany jest zarówno do osób niepełnosprawnych, jak i pełnosprawnych. Głównym przesłaniem audycji jest zbliżenie ze sobą tych dwóch światów. Są to rozmowy z zaproszonymi przez Annę Dymną gośćmi. Audycja wyznacza sobie 3 cele: służy przełamywaniu barier mentalnych, oducza powierzchowności i uczy patrzyć „głębiej” na człowieka, który w ocenie społecznej postrzegany jest jako .   

Fundacja „Mimo Wszystko” Anny Dymnej organizuje również Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”. Trwająca dwa dni wydarzenia odbywają się w czerwcu na krakowskim Rynku Głównym. W jego trakcie pokazywany jest dorobek artystyczny i sportowy osób niepełnosprawnych. W tych wyjątkowych dniach krakowski Rynek tętni radością i nadzieją. Jego płyta zamienia się w arenę zmagań koszykarzy, siatkarzy, ciężarowców, szermierzy, rugbistów i przedstawicieli wielu innych dyscyplin sportu, których oklaskuje wielotysięczna publiczność. Od 2005 roku, w ramach Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”, odbywa się również finał Ogólnopolskiego Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty.

Na zakończenie spotkania z Katarzyną Walaszak uczestnicy mogli stawiać pytania. Jednym z nich było pytanie o nazwę fundacji „Mimo Wszystko” przyjętej przez Annę Dymną. Okazuje się, że inspiracją stał się wiersz wykuty na jednym z przytułków Matki Teresy w Kalkucie:  

 

Mimo wszystko...

Ludzie są nierozumni, nielogiczni i samolubni

Kochaj ich, mimo wszystko

 

Jeśli czynisz dobro, oskarżają cię o egocentryzm

Czyń dobro, mimo wszystko

 

Jeśli odnosisz sukcesy, zyskujesz fałszywych

przyjaciół i prawdziwych wrogów

Odnoś sukcesy, mimo wszystko

 

Twoja dobroć zostanie zapomniana już jutro,

Bądź dobry, mimo wszystko

 

Szlachetność i szczerość wzmagają twoja wrażliwość

Bądź szlachetny i szczery mimo wszystko

 

To, co budujesz latami może runąć w ciągu jednej nocy

Buduj, mimo wszystko

 

Ludzie w gruncie rzeczy potrzebują twojej pomocy,

mogą cię jednak zaatakować, gdy im pomagasz

Pomagaj, mimo wszystko

 

Dając światu najlepsze, co posiadasz,

otrzymujesz ciosy,

Dawaj światu najlepsze, co posiadasz,

Mimo wszystko

                                                                                            Aleksandra Warchał

                                                                                     Studentka kulturoznawstwa (Wydział Filozoficzny)